XLV Spotkania z Pieśnią

Wydarzenie od: 03-05-2021Wydarzenie do: 03-05-2021

Wierni uczestnicy naszych "Spotkań z Pieśnią",

niezmiennie zaprosiliśmy Was na kolejne spotkanie 3 maja 2021 r o godz. 15:20 jeszcze on-line. 

Tegoroczne majowe spotkanie poświęciliśmy Konstytucji 3 maja z 1791 r. oraz konstytucjom uchwalonym w dwudziestoleciu międzywojennym - konstytucji marcowej z 1921 r. i kwietniowej z 1935 r.

Tak dobraliśmy repertuar, by  wprowadzić nas wszystkich w atmosferę tamtych lat, o co zadbali Jacek i Marzena Soleccy oraz Sławek Kozłowski, a komentarz historyczny prof. Grzegorza Nowika pomógł nam zrozumieć te jakże burzliwe, ale też pełne radości i nadziei niezwykłe czasy.

Podczas spotkania przeprowadziliśmy konkurs z nagrodami. Aby się do niego lepiej przygotować zachęcaliśmy do odsłuchania debat profesorskich, ale nie było to niezbędne, by udzielić prawidłowych odpowiedzi na 3 konkursowe pytania. Wyłoniliśmy pięcioro zwycięzców, którzy otrzymali drobne okolicznościowe upominki.

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku przygotowało i przeprowadziło dwie  debaty wybitnych historyków, znawców przedmiotu, co ważne, o różnym zabarwieniu ideologicznym, na temat dwóch konstytucji Polski międzywojennej. 

17 marca 2021 r.  w setną rocznicę uchwalenia Konstytucji Marcowej odbyła się debata  p.t ."Jaka konstytucja dla Rzeczpospolitej?" Oglądaj tutaj

11 maja 2021 r odbyła się druga debata profesorska pod tym samym tytułem z konstytucją kwietniową w tle. Debatę zorganizowało Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Obejrzyj tutaj  

Zachęcamy nadal gorąco do odsłuchania wypowiedzi kilku znanych i cenionych profesorów gwarantując ucztę intelektualną i ogromną przyjemność w słuchaniu wybitnych naukowców, którzy w sposób niezwykle przystępny dzielą się z nami wynikami swoich wieloletnich badań. Dyskusja ta skłania również do refleksji nad kształtem współczesnej Rzeczypospolitej.

Dziękujemy za Waszą  obecność i za radosne chwile,  jakie niesie ze sobą wspólne śpiewanie. Mamy gorącą nadzieję, że  następne spotkania odbędą się już na żywo , nie wirtualnie, czego sobie i Wam życzymy. 

Zespół Spotkań z Pieśnią

Sławek i Ewa Kozłowscy

Grzegorz i Miłka Nowikowie

Jacek i Marzena Soleccy

 

Powered with Quick.CMS