Uniwersytet Każdego Wieku

Uniwersytety otwarte np. Trzeciego Wieku są wszędzie i są popularne. Taka instytucja może być jednak skierowana do szerokiego grona odbiorców. Przecież wiedzę chcą zdobywać wszyscy, niezależnie od tego, czy mają lat jedenaście czy sto jedenaście. Dlatego wprowadziliśmy w życie autorski projekt Ewy Kozłowskiej Uniwersytet Każdego Wieku. Inauguracyjny wykład zatytułowany "Mamy zielone pojęcie" wygłosił Wojciech Grąbczewski, a dotyczył ogrodów w lesie czyli jak uprawiać ogród w Zalesiu Górnym i oparty był na wiedzy wykładowcy ale także na solidnej praktyce. Potem była seria wykładów pod hasłem "Parcie na szkło", które realizowała Magda Olszewska, znakomita dziennikarka telewizyjna. Z grona słuchaczy wykładów wyłoniła się działająca do dziś grupa dziennikarzy TVZalesie. Pod wodzą naszego kolegi Mirka Grzyba słuchacze poznawali "Las wokół nas" czyli specyfikę otaczającej nas przyrody. Jeden z wykładów Mirka, "O pająkach" cieszył się największą frekwencją - gratuluję. Zainteresowaliśmy słuchaczy zdrowiem, o skuteczności masaży, ziół i naturalnych diet przekonała nas Katarzyna Buśko. Prozdrowotne wykłady kontynuujemy w tym roku i na zaproszenie Julity Stróżewskiej wkład Zdrowi i szczęśliwi z wyboru" wygłosiła Małgorzata Kurtyka-Kozioł. Zainteresowaniem cieszyła seria wykładów historycznych prof. dra hab. Grzegorza Nowika z Muzeum Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sulejówku np. o tym jak lektury dzieciństwa mogą wpływać na losy świata i co miał do tego wywiad II Rzeczpospolitej. Rozwinięciem tematu były wykłady prof. dra hab. Janusza Ciska z Uniwersytetu Jagiellońskiego m. in. o "Sprawie polskiej podczas I wojny światowej". O pracy IPN opowiadał kolejny wykładowca i ówczesny pracownik tej instytucji Łukasz Wieczorek. Dużo zabawy mieli nasi słuchacze, którzy uczestniczyli w zajęciach praktycznych z lepienia garnków. Prowadziła je Ola Grzyb. Przed zasadzkami czyhającymi na surferów internetowych przestrzegał Teodor Sobczak. Słuchaczy przyciąga do UKW różnorodność tematów. Obowiązki rektora UKW pełni pomysłodawczyni Uniwersytetu Każdego Wieku Ewa Kozłowska. Uniwersytet używa logotypu "UniKażWieku", którego autorem jest Tadeusz Browarek. Od roku 2020 wykłady odbywają się w obecnej siedzibie SPZG w dawnej bibliotece przy ul. Wiekowej Sosny 4. Wykłady współfinansowane są przez Centrum Kultury w Piasecznie.

Rektorat Uniwersytetu Każdego Wieku pracuje nad kolejnymi ciekawymi wykładami. W tym roku postawiliśmy na profilaktykę zdrowia i jego poprawę. 

Przypominamy, że:

  • Na zajęcia może może przychodzić każdy. Zarówno mieszkańcy Zalesia Górnego jak i całej naszej gminy.
  • Nie ma ograniczeń wiekowych.
  • Nie trzeba być stałym słuchaczem. Słuchacze wybierają sobie zajęcia, które ich interesują i na które przychodzą.
  • Staramy się wykorzystać siłę ludzi, których znamy - wykładowcami są osoby, które mieszkają w Zalesiu ale także profesorowie z UKSW czy Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • Oprócz wykładów odbywają się także zajęcia praktyczne oraz wyjazdowe - wszystko zależy od tematu zajęć.
  • Uczestnicy jako "czesne" mogą wpłacić niewielką darowiznę na rzecz Stowarzyszenia, ale nie jest to obowiązkowe
  • Uczestników/studentów obowiązuje regulamin UKW.
  • Słuchacze otrzymują legitymacje studenta.
  • Studenci mają prawo do sugerowania rektoratowi tematów wykładów.

 

Copyright by Ewa Kozłowska
Powered with Quick.CMS